0 (312) 229 15 10 - 0 (539) 966 12 34

Strazburg caddesi 9/8 Sıhhıye Çankaya Ankara

Top

Trafik Sigortasından Tazminat

Malasef trafik kaza tazminatı hakkından birçok vatandaşımızın yeteri kadar bilgisi bulunmamaktadır. Bu yüzden sahip olunan haklar ya kullanılmamakta ya da çok geç davranılmaktadır.

Trafik kazası tazminatı nasıl alınır?

Eğer Trafik Kaza Tazminatınızı henüz almadıysanız, bu tür bir tazminattan haberiniz yoksa, hemen numaralarımızdan bizi arayın. Çalışmalarımızda evrak takibi amacıyla, resmi ya da özel kurum ve kuruluşlarda haklarınızı takip edebilmek amacıyla bize sözleşme dahilinde vekalet vermeniz gerekiyor. Yalnız burada ilgi edilmesi gereken çok mühim bir husus var. Vekalet verilirken firmamızın ve sizin haklarını koruyabilmek, sizin de mağdur olmanızı önlemek amacıyla kesinlikle bir sözleşme yapılması gerekiyor. Sadece vekaletle iş yapan şirket ya da şahıslara itibar etmemenizi önemle tavsiye ediyoruz. Hem de tazminatınız sizin kendi banka hesabınıza yatırılmasına da ilgi etmelisiniz. Bu önerilerimiz esasen mağdur olan sizi art niyetli insanlar karşısında yine mağdur olmamanız amacıyladir.

Ülkemizde, vasıta kullanan şahıslara yeterli eğitim verilmemesi, trafik denetimlerindeki yetersizlikler, yollardan kaynaklanan eksiklik ve aksaklıklar, alkollü vasıta kullanımı, trafik kurallarına uymama gibi nedenlerden her gün yüzlerce parasal hasarlı, yaralamalı ve ölümlü trafik kazası olmaktadır. Trafik kazaları sonucu, kazaya karışanların canı ya da beden bütünlüğü yanında, parasal olarak da zararlar ortaya gelmektedir. Trafik kazaları sonucunda meydana gelen parasal – manevi zararların nasıl tazmin edileceği alçakta dile getirilmiştir.

Ülkemizde sık sık ortaya gelen ölümlü trafik kazaları sonucunda, vefat edenin yakınları amacıyla talep edilecek Trafik Kaza Tazminatı hakları alçakta belirtilmiştir. Bunlar genel olarak Trafik Kazası Tazminatı olarak bilinse de aslında;

Destekten yoksun kalma tazminatı,Cenaze ve defin giderleri, Vefat edenin, vefatı anına kadar oluşturulan tedavi giderleri ve başka masraflar,

Kazaya karışan aracın uğradığı zarara dair parasal tazminat, Sakatlanma durumlarında sıksık Efor kayıbı tazminatı alabilirler.

Önemli not :Yukarıda anlatılan Trafik kazalarında tazminat almak amacıyla vatandaşlarımız kendileri başvuru edebilirler. Fakat Tazminat Hukuku çok titiz ve hesaplama yöntemleri çok komplike olmasından bu hususları natural olarak her bireyin bilmesi olası değildir ve bu tazminatları ödemek, Sigorta şirketlerine aşırı parasal külfet getirmesinden ötürü da birtakım sigorta şirketlerinin ödeme husussu ile alakalı aşırı direnimleri, lüzumsuz ya da temin edilmesi zor olan evrakları istemeleri ya da az ödeme yoluna gitmeleri sebebiyle kesinlikle profesyonel yardım almaları kendi yararlarına olacaktır.

Sigorta şirketlerinin tazminat ödeme husussu ile alakalıki direnimleri başlıklı yazıda da belirtiğim gibi ya çok lüzumsuz ya da temin edilmesi zor evraklar isteniyor ya lüzumsuz bahanelerle dosyalar reddediliyor ya da aylarca bekletiliyor. Tabii burada mağdur olan vatandaş daha da mağdur ediliyor. Eğer ödeme yapacaklarsa da hak-edilenden gerektiğince az bir miktarı kabul ederseniz ödeme yapılıyor. Zaten şirketler hazırlanan dosyanın Profesyonel birileri doğrulusunda mı, yoksa mağdur doğrulusunda mı ya da işi bilmeyen birileri doğrulusunda mı hazırlandığını anlıyorlar. Burada dürüst davranan birtakım sigorta şirketlerini ayrı tutmak gerekiyor.

No Comments

Post a Comment